BÜKKI MAGAZIN
  • FŐOLDAL
  • Magazin
  • A BÜKK
    • BÜKKI TÚRÁK
    • ESEMÉNYEK
  • BÜKKVIDÉK
    • PROGRAMOK
    • TURIZMUS
      • VENDÉGLÁTÁS
      • SZÁLLÁSHELYEK
    • BÜKKI TERMÉKEK
    • TELEPÜLÉSEK
    • Infók
  • KAPCSOLAT
BÜKKI MAGAZIN
  • FŐOLDAL
  • Magazin
  • A BÜKK
    • BÜKKI TÚRÁK
    • ESEMÉNYEK
  • BÜKKVIDÉK
    • PROGRAMOK
    • TURIZMUS
      • VENDÉGLÁTÁS
      • SZÁLLÁSHELYEK
    • BÜKKI TERMÉKEK
    • TELEPÜLÉSEK
    • Infók
  • KAPCSOLAT
A Bükk kincseiTudástár

Bükkvidéki barlanglakások

tőle bkadmin 2020.04.21.
2020.04.21.

   Barlangokon általában természeti képződményeket értünk. A világ számos helyén azonban, s igy a Bükkalján is, valamikor a régmúltban létrejött a barlangoknak egy másik családja. A helyi emberek által puha kőzetbe vájt hajlékok, barlangok, barlangrendszerek éppoly számosak, nagyok s változatosak, mint azok, amelyek természeti működések során jöttek létre. Ám, míg a természetes barlangok kora a földtörténet kutatásaival megállapítható, a mesterséges képződmények esetében ez ritkán lehetséges, mert kőzetük nem időtálló, általában írásos anyagok sem őrzik keletkezésük történetét.

   A Bükk-vidéki barlanglakások kora ismeretlen, kialakulásukról, használatukról mégis sokat tudunk. A noszvaji barlangok a Bükkalja kőkultúrájának részeként jöttek létre. Az emberek megélhetéséhez ezen a vidéken mindig hozzátartozott a kő kitermeléséből, faragásából adódó kereseti lehetőség. A kőzet mindennapi felhasználása az itteni falvakban még ma is gyakori. A barlangok terei a tufa előrelátó kitermelése során, a kőzet helyén, „negatívjában” alakultak ki. A domboldal bányaként művelt platóin a tájolást is figyelembe véve vájták ki az itt élők egyterű, később több szobából álló lakásaikat, gazdasági helyiségeikkel együtt. „A barlanglakások negatív terei kívülről láthatatlanul belesimulnak a tájba, részei a természetnek. A ház maga adva van, csak a felesleget kell ki-, elhordani. A benne lakók élvezhetik az ebből adódó előnyöket: a föld védelmét, a biztonságot.” (Batár Attila: Láthatatlan Építészet, Bp. 2005.)

   A Kárpát-medence riolittufa kőzetének fő tömege Észak-Magyarország keleti részén található. A barlanglakások kialakításához legalkalmasabb a riolit tufa, de a homokkő és a lösz is használt anyaga volt a népi építészetnek.  

Földtörténet – A tufa létrejötte

   A Bükkalja területének földtani felépítésében a legősibb ismert képződmény a triász időszaki mészkő, amely a Bükk hegység jelentős tömegét is alkotja. E kőzetrétegre rakódott a miocén korban a barlangok anyagát alkotó riolittufa. A Déli-Bükk vulkánjai kevés lávát szolgáltattak, annál több hamut és horzsakövet, s ezeket finom törmelékként szórták szét. Így keletkezett, lerakódás, kihűlés után a tufa kőzet. A kiömlött, izzó lávából a kiömlési – eruptív kőzetek keletkeztek. Az izzó gőzökkel kirobbant hamu forró állapotban hullott vissza az izzó felhőből és így összesülve keletkezett az ún. ignimbrit (tűzárkő).

   A barlangok kőzetét alkotó anyagokat, kialakulásuk és használhatóságuk szerint az alábbiak szerint különböztetjük meg:

   – A fehér, laza szerkezetű riolittufa (tufakő) a helyi uralkodó kőzetfajta. Épületek falazó anyagaként, hatalmas tégláknak faragják ki. Ebbe a kőzetrétegbe mélyítették a jó bort érlelő pincéket és a barlanglakásokat is.

   – A vasoxidtól vörhenyes színű dácittufa keményebb és erősebb kőzet. Ezért használták házak lábazatához, kapuk és kerítések oszlopaihoz, sírkövekhez.

   – Végül, a sárgás-barna színű andezittufa szakrális célokra (keresztek, sírkövek), és a házak alapozására alkalmas. E két utóbbi kőzet másodrendű szerepet játszik a dombok felépítésében.  

Őstörténet

   A vulkanikus tájainkon fennmaradt emlékek mindenütt a tufahajlékok korai használatának nyomait őrzik.  

   Szakrális emlékek Kaptárfülkék: Nagy valószínűséggel az avar kortól a 14. századig keletkeztek a riolittufa kúpokba bevájt 50-70 cm magasságú üregek. Megtalálhatók az egész déli-Bükk területén. A szomszédos faluban, Szomolyán, a Vén-hegy oldalában a Királyszéke elnevezésű, több tufakúpból álló sziklaképződményen 117 kaptárfülkét számolhatunk össze. Itt található a magyarországi emlékek egyötöde. A kaptárkövek kultikus helyként való használatáról nincs feltárt tárgyi és írásos anyag. A szomolyai szájhagyomány szerint török-kori erdei sziklaméhészet nyomait őrzik. A kutatások arra következtetnek, hogy a kaptárkövek kultikus szertartások vagy az üregekbe történő temetkezés színhelyei voltak. Alkotótelepünk egyik központi barlanglakásának homlokzatán is található egy kaptárfülke.

   Remetebarlangok: A szerzetesi életforma térítők közvetítésével jut el a Kárpát-medencébe. Szerzetesrendek telepedtek le Tihanyban (a remetebarlangok 1047-1055. évek között készültek Csemegi József kutatásai szerint), Zebegényben és később Mátraverebély-szentkúton. A Bükk hegység negyvenes évekig használt remetebarlangjairól is találhatunk leírásokat.  

   Gazdasági célú építmények

   A barlangok állandó hőmérséklete sokoldalú felhasználást tesz lehetővé. Istállók, terménytárolók mindenütt kialakításra kerültek.

Borospincék.

   A pannontáj művelésének meghatározó növénye a szőlő. Az Eger környéki bortermelés első írásos emléke 1508-ból származik. A bükkaljai szóhasználatban a ’pinceház’ kifejezés elsősorban a borospinceként működő barlangok megnevezése. Elsősorban a vagyonosabb rétegek, a városi polgárság és a földbirtokosok tartottak fenn pinceházakat. Számos helyen megfigyelhető, hogy a birtokokon dolgozó vincellér, vagy szegényebb boros gazda lakása a pincéhez lett hozzáfaragva. A nagybirtokosok cselédei, elszegődött munkásai hasonlóan kialakított szálláshelyeken, barlanglakásokban éltek. Sok esetben találunk ágypadkát kifaragva az istállókban, birkahodályokban.  

Barlanglakások.

   A népi építészet emlékei megtalálhatók a déli-Bükkalján és Budafokon, Érden, Tolna-megyében és Miskolcon. A barlangi a lakásforma megjelenésére levéltári adatok állnak rendelkezésünkre már a 13. századtól. A 17. században a fa kitermelését, építkezéshez való használatát korlátozták a parasztság számára, ez is elősegíthette a barlanglakások szélesebb körű elterjedését. A későbbi koroktól egészen napjainkig találhatunk adatokat a barlanglakások használatáról.

   A Bükk barlanglakásait elsőként Herman Ottó írta le tudományos igénnyel, az 1900-as évek elején. Ezekben a leírásokban az egyesület egyik lakása is említésre kerül. Útitársa, Koszkol Jenő rajzai, akvarelljei 150 év távlatából a maihoz nagyon hasonló képet mutatnak. Igazán részletes áttekintést a témáról, helyszíni gyűjtést levéltári kutatásokkal kiegészítve az Egri Vármúzeum első igazgatója, Bakó Ferenc végez, az 1960-70-es években. Tanulmányai a térség múzeumi kiadványaiban, önálló monográfiákban jelennek meg.

   Bakó Herman Ottó nyomán a barlanglakások három típusát különbözteti meg:

  1. Legegyszerűbbek a föld színe alá süllyesztett, fedetlen udvarral, szinte lyukszerű bemélyedésként kialakított, egy vagy kéthelyiséges lakások.

   2. Fejlettebbnek mondható, a föld szintje alá (az udvar az út járószintje alatt van) bújó, de már úgynevezett gádorral lefedett típus. A gádor fedett előteret jelent, oldalt falazattal, elöl faragott lécezéssel, felül kontyolt nyeregtetővel.

   3. Az utca szintjének magasságában kialakított, függőleges falfelületbe mélyített barlanglakások képezik a legfejlettebb típust. Általában több helyiségből állnak, a lakóteret kiegészítik gazdasági rendeltetésű kamrák, pincék, ólak. Ezekből maradt meg a legtöbb. A lakások homlokzatát meszeléssel védték, számos helyen megfigyelhető a fa vagy kő oszlopokkal alátámasztott cseréppel fedett eresz nyoma.

   A módosabb gazdák később tornácos kiképzésű lakásokat vágattak maguknak. Kétszintes barlanglakásokat is találunk, főként Szomolyán. A barlangi tüzelőberendezések párhuzamosan fejlődtek a fennálló házakban megjelenő típusokkal. Noszvajon a szabad kéményes konyha az általános, később megjelennek a takaréktűzhelyek. Fűtésre, sütésre a kemencét használják, ami fokozatosan kikerül a szobából a külső térbe.

   A vidék, s benne a parasztság kultúrája megőrizte az életforma tereit, egészen hatvanas évekig. A villany bevezetésén kívül szinte alig változott a barlangok területe. Ezután, a hagyományos értékrend felbomlásával, az életforma megváltozásával a lakások elvesztették lakótér funkciójukat.

   A falusiak 1997 körül főleg gazdasági céllal (terménytárolás, borospince, szerszámos műhely) használták barlanglakásaikat. A legtöbben fennálló házakat építettek, a kedvező körülményeket kihasználva, és megszabadultak föld alatti lakásaiktól. A szegénység eltemetett, elfeledett helye lassan enyészetnek indult, nemcsak Noszvajon, de a környéken mindenhol. A kőkultúra nyomai, emlékei korszerűtlenné váltak. A pocemi részen lakott még néhány család, főként cigányok, de ők sem sokan, körülbelül 20 fő. A társadalom peremvidékén élők tehetetlenségükben, lehetőségek híján tengődve felgyorsították a formák erózióját.  

— Bükki Magazin —

Ennyien olvasták: 439
Bakó FerencBarlanglakásokCsemegi JózsefHerman OttóKaptár-fülkékKoszkol JenőNoszvajremete-barlangtufa
0 Kommet
0
FacebookPinterestTumblrRedditStumbleuponWhatsappEmail
bkadmin

előző poszt
Az Upponyi-hegység
következő poszt
A Szent István-barlang

Ez is érdekelhet még..

Jelek az erdőben

2025.03.04.

Hiába szépek a szökőkútszerű karsztforrások, ezek az erdőpusztulás...

2024.07.15.

Megnyitotta kapuit a Szeleta Park Látogatóközpont

2024.07.13.

A vadmacska lett az Év emlőse

2024.01.23.

Vonatozás a téli Bükk mesevilágába

2024.01.16.

A bükki turizmus története

2024.01.10.

Üvegmúzeum a Bükkben

2024.01.05.

A geomágneses viharok eltéríthetik a vonuló madarakat

2024.01.01.

Hazánk nagyvadjai: A vaddisznó

2023.12.29.

Ma van az év legrövidebb napja és a...

2023.12.21.

Szólj hozzá Te is! Mégsem válaszolok

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Keress minket a Facebookon!

Facebook

Lebújabbak

  • Brutális hidegek is jöhetnek

    2025.03.09.
  • Hímek a Nyíregyházi Állatpark jegesmedvebocsai

    2025.03.07.
  • Tűzoltók a Civil Háznál

    2025.03.07.
  • Megszülettek az első vadmalacok

    2025.03.05.
  • Jelek az erdőben

    2025.03.04.

Kategóriák

  • A Bükk kincsei (38)
  • Állatvilág (17)
  • Blog (31)
  • Bükki túrák (20)
  • Bükki Vándor (1)
  • Egészség (5)
  • Előzetes (1)
  • Erdei séták (1)
  • Hírek (43)
  • Itt jártunk (16)
  • Kiemelt (13)
  • Klímaváltozás (1)
  • Közlemények (2)
  • Magazin (1)
  • Természetjáró (16)
  • Természetvédelem (17)
  • Tudástár (47)
  • Túraterápia (2)
  • Videók (2)

Archívum

Legutóbbi hozzászólások

Nincs megjeleníthető bejegyzés.

Legnépszerűbb

  • 1

    Medvetámadás Ózdon

    2025.02.05.
  • 2

    Hiába szépek a szökőkútszerű karsztforrások, ezek az erdőpusztulás jelei

    2024.07.15.
  • 3

    Jelek az erdőben

    2025.03.04.
  • 4

    Király-kút, a középkori királyok kedvenc ivóhelye

    2020.04.29.
  • 5

    Megkóstolnád az erdőt?

    2024.07.31.
  • KEZDŐLAP
  • Rólunk
  • Impresszum
  • Felhasználási feltételek
  • Sütik – Cookies
  • Adatvédelmi és adatkezelési tájékoztató
  • Szerzői jogok

Legújabbak

  • Brutális hidegek is jöhetnek

    2025.03.09.
  • Hímek a Nyíregyházi Állatpark jegesmedvebocsai

    2025.03.07.
  • Tűzoltók a Civil Háznál

    2025.03.07.

Belépés / Regisztráció

Elfelejtett jelszó?

Belépés itt

BÜKKI MAGAZIN

Tarts velünk, és fedezd fel a Bükk-hegység csodálatos tájait!

Facebook Twitter Instagram Pinterest Youtube Snapchat Vimeo

Galériák

Fuji-2-333 Fuji-2-334 Fuji-2-332 PYKU6pTI qiiWXw15 tQd2hqgp pTT4VO9Y LpswMUvH Pm6jL7jL

Cimkék

blog Bél-kő Bélapátfalva Bükk Bükk-fennsík Bükk-hegység Bükki Nemzeti Park bükki túrák Bükkszentkereszt Dobra-tető erdő erdőirtás Fehér-kő globális felmelegedés hideg Hámori-tó hőség Karácsony kilátó klímaváltozás kutyák Lillafüred Magas-Tátra medve olvadás Pogányvár progla Szalajka-völgy Szeleta-barlang személyes Szilvásvárad tarvágás természetkárosítás természetvédelem töbör Töröksánc Túraterápia túravezető túrázás túrázás télen Uppony vaddisznó állatvilág óbükk ősz
Live visitors
183
459
Visitors Today
2052111
Total
Visitors

@2018 - Minden jog fenntartva. Design: Drophost.hu DROPHOST

Ez a weboldal cookie-kat használ annak biztosítására, hogy Önnek a lehető legjobb élményt nyújtsa honlapunkon. A sütikről bővebben itt olvashat. Elfogadom További információk, adatkezelési tájékoztató, felhasználási feltételek
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-necessary

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.