A varázslatos Bükk
Az Északi-középhegységvarázslatos tája a Bükk-vidék. Ahol bükkös őserdőkben több száz éves fák rejtőznek, egyedi mikroklímája, gazdag, változatos növény-és állatvilága, geológia adottságai teszik különlegessé ezt a vidéket. 1977 óta a Bükk-vidék egy része Magyarország nemzeti parkjai közé tartozik, Bükki Nemzeti Park néven.
A Bükk az ország legvadregényesebb területe. Itt található az ország legnagyobb egybefüggő erdőterülete, és legnagyobb átlagmagasságú hegysége. Egyetlen tagja az Északi-középhegységnek, amely nem vulkáni eredetű, hanem mészkő, és emiatt nagyon sok barlang található a területén, köztük olyanok is, amik kuriózumnak számítanak nem csak az országban, de Európa területén is. Persze ha már a kőzetanyagról beszélünk, fontos megemlíteni, hogy déli lábainál azért mégis fellelhetők a vulkáni tevékenység nyomai, és az itt lerakódott 100 méternél is vastagabb könnyű, porózus, és könnyen faragható riolittufa rétegekben számos erózió, és emberi kéz által is létrehozott látványosságot találunk, óriási sziklakúpok, és ezekbe vájt kaptárkövek és barlanglakások formájában. Magasabb tartományában a csúcsok kis szintkülönbséggel alkotnak egy nagyobb területű tömböt, ezt a vidéket ezért Bükk-fennsíknak nevezzük.
A Bükk-fennsík a hegység legérdekesebb része. Egy meredek sziklafalakkal és lejtőkkel körülzárt, majdnem vízszintes terület, amelyre kevés helyen lehet feljutni. A rajta lévő víznyelők gondoskodnak a hegységben és környezetében élő közel félmillió ember ivóvízkészletéről. Többféle víznyelő található itt: dolina, töbör vagy zsomboly. Ezek a mészkőfennsík kiemelkedése után fokozatosan alakultak ki. A barlang- és hasadékrendszerekbe vezetik el a csapadékvizet. Az elnyelt víz a Bükk bonyolult vízáramlási rendszerén keresztül jut el a hegység szélén lévő forrásokba.
A Bükkben jelenleg 1115 barlang ismert, melyből 52 fokozottan védett a különleges állatvilága és mikroklímája miatt. Több „ősemberbarlang” is található, melyekben jelentős leletekre bukkantak: Szeleta-barlang, Kecske-lyuk, Suba-lyuk, Istállós-kői-barlang.
A Bükk az ország tüdeje, védett és gondozott, nagy kiterjedésű vadon, amelynek tájképi szépsége és élővilága felejthetetlen élményeket nyújt a kirándulóknak. A hegységben sok jelzett turistaút található. Az első bükki turistautat 1892-ben jelölték ki, ami a diósgyőri fürdőt kötötte össze Lillafüreddel. Ebben az évben kezdték el építeni a Lillafüred üdülőtelepet, gróf Bethlen András földművelésügyi miniszter javaslata alapján. 2012-ben az utat újra kijelölték, és tiszteletből Bethlen útnak nevezték el. A második út Hámorból tartott az Örvény-kőre Bükkszentléleken keresztül, amit ma Kühne Adolf után Kühne útként ismerhetünk.
A Bükkben számtalan apró falu bújik meg, egyes települések a völgyekben, mások egész magas dombtetőkön találhatók.
Érdemes ellátogatni a Bükk-vidékre, megismerni a hegységet, élővilágát, az itt élő embereket, életmódjukat és azt a sok-sok természeti kincset, ami egyedülállóan különlegessé tesz a Bükköt.
— Progner László —