Életünk a természet ajándéka. Mindent, amit a földön találunk, jóra vagy rosszra használunk, a természettől kaptuk. De mi is a természet? Minden, amit magunk körül látunk, a fák, a gyönyörű táj, az elemek; szél, víz mind a természet része. A természet magában foglalja az összes földi életet, és igen, mi is a természet részei vagyunk. Csodálatos dolog számunkra, emberek számára, hogy ezt az életet és a környezetet, amelyben élünk, ajándékba kaptuk. A természetet „anyaként” is emlegetik, mivel az anya feltétel nélküli szeretete páratlan. Mindent odaadnak értünk, megvédenek minket, etetnek, de semmit sem várnak cserébe.
Röviden: a természet maga az élet teremtménye. A természet rengeteg gondolkodni valót adott nekünk. Számos művészet és ötlet létrehozásának központjává vált. Sokak számára ez inspiráció és irányadó tényező. A világ minden nagy költője megemlítette valamelyik írásában a természetet is. Annyi festői és gyönyörű táj van a földön, mint például a nagy völgyek, óceánok, hegyek, vadon élő állatok. Az emberek néha több száz kilométert is képesek utazni, hogy lássanak egy naplementét, fedezzenek fel különleges helyeket, gyönyörködjenek a tájban. Mindez megnyugvást ébreszt, miközben elgondolkozunk és elmerülünk a természet szépségében.
A természet maga nagyon lélegzetelállító. Kötelességünk megvédeni, és hálát adni azért, amit adott nekünk. Az olyan dolgok, mint a vadon élő állatok, növények, építmények, szél, víz, mind-mind részei. Ha valami eltűnik, vagy bármi történik vele, az az emberiség jövőjére nézve katasztrofális lesz. Az eső és a nap, a két legfontosabb elem, amely segít fenntartani minket, szintén a természetből származik, ami azt bizonyítja, hogy mennyire összetett. A természet fogalmát nem lehet meghatározni, ez egy elvont fogalom.
Minden élőlény, ami csak létezik a Földön, minden, amit teszünk vagy tehetünk, azért van, mert a természet fenntartotta önmagát. Mi, emberek vagyunk a Föld legfejlettebb faja. Kétségtelen, hogy az emberi elme semmihez sem hasonlítható, hisz olyan találmányokat szült, amelyekről azt hitte a múltban, hogy nem lehetségesek. Ez azt is mutatja, hogy mi uraljuk az összes többi fajt. Viszont technológiai fejlődésünk ilyen üteme mellett az életterünk nagyon gyorsan elhasználódik, szennyeződik, elpusztul. Mi, emberek, visszaélünk azzal, amit az anyatermészet adott anélkül, hogy gondolnánk a következményeire.
A természetnek időbe telik, hogy meggyógyuljon, de mi gyorsabban szennyezzük. Az összes CO2 és üvegházhatású gáz kibocsátás rontja a levegő minőségét és a természet által biztosított védelmet. A gyors ütemű erdőirtás akadályozza a regenerációt. A toxinok levegőbe és vízbe történő felszabadulása, ellenőrizetlen vízszennyeződés, szennyezés stb. mind-mind károsítják a Földet. De a természet nem dől hátra és nem nézi ezt tétlen. Büntet minket. Különféle természeti katasztrófák, például földcsuszamlások, árvizek, aszályok, savas esők stb. formájában. Mindez az életmódunk, szennyezésünk, pusztításunk eredménye.
A rohamos urbanizáció és az erőforrások túlzott, pazarló elhasználása is ugyanúgy visszaüt, és már nem csak egy távoli jövőben, hanem már most is. Egyes erőforrások újratermelődése, adott esetben, több millió évig tart, tömeges felhasználásuk a megszűnésükhöz vezet. Az urbanizáció emellett rengeteg erdőt is elpusztít, és az állatoknak élettere tűnik el. Ez azt fogja eredményezni, hogy vadon élő állatok jelennek meg majd a városokban, és káoszt okoznak. Egyes állatfajok kihalása sem lesz újdonság, ha ez így folytatódik. Az ökoszisztéma láncolatának megszakadása negatív hatással lesz ránk.
Minden egy kis lépéssel kezdődik. Kis lépésekkel mindannyian együtt, sokat segíthetünk az anyatermészetnek a gyógyulásban. A faültetés, a biológiailag lebomló anyagok felhasználása, a környezetvédelmi szabályok betartása, a természeti erőforrások megfelelő megőrzése és felhasználása stb. segít az anyatermészetnek újra lélegezni. Hiszen a természet olyan sokat tett értünk, és annak elpusztítása nem vetít előre fényes jövőt. Az embereket tájékoztatni kell a tényleges helyzetről és arról, hogyan lehet lassan stabilizálni. Megfelelő terveket kell készíteni, és ezeket a kormányoknak, hatóságoknak szigorúan végre kell hajtatni.
Ha elültetünk egy fát, vagy tisztítunk meg a szeméttől egy-egy területet és ezt a lehető leggyakrabban tesszük így tudunk egy emberként is segíteni a természetnek. Tennünk kell valami itt és most, mert a visszaszámlálás már megkezdődött. Semmi sem jobb tanárnak, anyának és barátnak, mint a természet. De sajnos tetteink miatt sokat szenvedett. Kötelességünk felismerni jelentőségét, mert ez megmaradásunk egyetlen záloga.
– progla –