FDM, avagy új és hatékony mozgásszervi fájdalomterápia
Egy bükkvidéki városban, az egykor vaskohászatáról ismert településen, Ózdon működik a Mandala Egészségközpont, ahol a különféle masszázsterápiák mellett természetgyógyászattal, és az utóbbi években egy új anatómia kutatások által kifejlesztett terápiával, az FDM-el is foglalkoznak. Az FDM, azaz a Fascia Disztorziós Modell egy kötőszöveti technika és kezelés. Ennek a kevésbé ismert módszernek jártunk utána és kérdeztük meg Prognerné Csaba Katalin mozgásterapeutát. Tulajdonképpen mire és hogyan alkalmazhatjuk ezt a kezelési módszert? Mozgásszervi fájdalom, sérülés, régóta fennálló panasz esetén alkalmazzuk a fascia technikát (FDM) és eszközeit, melyek a kötőszövetes (fascia-) rendszerre fejtik ki hatásukat, gyors fájdalomcsillapítást és hatékony állapotjavulást tesznek lehetővé. Életünkben előbb-utóbb elérkezik az a pillanat, amikor mozgásszervi problémákkal szembesülünk. Aki sportol, vagy nehéz fizikai munkát végez,annak egy sérülés, vagy épp túlterhelésből adódó ártalom, egyoldalú, sokszor ismételt mozgás lehet a kiváltó ok.
De a mozgásszegény életmódot folytatók sem ússzák meg, épp azért, mert testünk mozgásra termett: a gyenge izmok, statikus helyzetek, helytelen testtartás hamar ártalmakhoz és azokhoz kapcsolódóan fájdalmakhoz vezet. Célunk, hogy ezeket minél hamarabb csillapítsuk, sérülésünkből, betegségünkből felépüljünk. Az utóbbi évek szenzációja az emberi anatómia kutatásában az a kötőszövetes réteg, amely az egész testünket behálózza: a fascia. Ez körbeveszi testünk alkotóelemeit, de közben össze is köti őket, így hálóz be minket belülről, tetőtől talpig. Ahogy kívülről a bőrünk tart össze, úgy belülről a fascia. A legfontosabb eleme a módszernek, hogy a panaszok feltérképezése során a lokális helyett egy holisztikus szemléletre helyezi a hangsúlyt. Az FDM nagyon gyors és lényegre törő. A páciens pontosan megmutatja, hol van a fájdalom kiindulópontja, és ha időben jut el hozzánk egy sérülést követően, például a rákövetkező héten, akkor akár néhány alkalom is elég arra, hogy teljesen megszüntessük a panaszát. Régebb óta fennálló krónikus fájdalom esetén ennél persze több alkalomra van szükség. Ez a kezelési eljárás nem csak felnőttek esetében alkalmazható, hanem babáknál és kisgyermekeknél is sikeresen alkalmazható. Valamint bizonyos típusú fejfájások kezelésének is hatékony módszere lehet.
Fascia kések.
Az eszköz használata lehetővé teszi, hogy az erősebb kötőszöveti feszülést is fel tudjuk lazítani. Magától a késtől nem kell félni, a fascia késes kezelés járhat fájdalommal ott, ahol van probléma, de a kezelt személy egyéni fájdalomhatárát természetesen minden esetben szem előtt tartjuk. Kezelés közben folyamatosan kommunikálunk páciensünkkel, a fájdalom erőssége bizonyos határt nem léphet át. A picit kellemetlen érzésért cserébe kapunk egy jól funkcionáló, felfrissült testrészt. Kezelés során a kiválasztott eszközt beállítjuk a megfelelő szögbe, majd a bőrre nyomást és lassú tolást gyakorolunk, a kötőszöveti rétegek közötti összetapadások (adhéziók), filcesedések elkezdenek fellazulni, ami segíti a lágyrészek mobilitását.
Köpöly
A köpöly olyan speciális csésze, amelyekben felmelegítik a levegőt, így az kitágul és kiáramlik a csészéből, amelyet a bőrre helyeznek. Ahogy lehűl a csésze és benne a ritkább levegő, vákuum alakul ki, s a csésze szívóhatást gyakorol a bőrre, élénkítve a vérkeringést. Újabb kialakítású modelleken már gyorsabban, egy pisztoly segítségével hozható létre ez a vákuum. Ez a módszer lehetővé teszi a mélyebb rétegek kimozgatását, az adhéziók hatékony oldását. Többen azért tartanak a köpölytől, mert nyoma marad, holott ez számunkra épp jó visszacsatolás is, hiszen a köpölyözés után visszamaradt látható folt jelzi, hogy mekkora az összetapadás mértéke: minél régebbi a kötőszövetben az elváltozás , annál sötétebb színű, lilás a helye.
Kinesio tape
A kinesio tape vagy kineziológiai tapasz sokoldalúan használható, funkciói közül ezen kezelések után a lazító, nyirokkeringést támogató és ízületstabilizáló ragasztásokat használhatjuk. Segítségével tudjuk konzerválni az elért eredményeket, hiszen jó pár napig rajta marad az adott testrészen. Ha a páciens mozgásban marad és megfelelő mennyiségű folyadékot fogyaszt, akkor megmarad ezen szövet rugalmassága.
Fascia tréning
A megfelelő módszerrel végzett kezelés után a fájdalom hamar elkezd csökkenni, majd megszűnik. A kezelés után következhet a kiegészítő terápia, a fascia tréning, ami a kötőszövetes terápia mellé kifejlesztett sajátos technikájú mozgásforma. A tréning során dinamikus nyújtásokat, rúgózásokat végzünk a fascia láncokon. Ehhez olyan eszközöket is igénybe veszünk, mint például, az SMR henger, masszázslabda, gumiszalagok.
Flossing
Kiegészítő terápiaként alkalmazzuk még a flossingot. Különféle erősségű gumiszalaggal fejtjük ki azt a hatást, amire szükségünk van. Az adott ízületre felhelyezve ez a rugalmas gumiszalag kompressziós hatást fejt ki a lágyrészre, valamint társítunk hozzá gyakorlatot is: ennek a mozgásnak köszönhetően a vérkeringésben olyan hatást fejt ki, hogy miután levesszük a szalagot, hirtelen a nyomás alól felszabadulva „átmosódik” minden a szövetek között, és a sérülés hatására felhalmozódott gyulladáskeltő anyagok a szövetközti térből kimosódnak. Ahhoz hasonlatos, mintha egy szivacsból kinyomnánk az állott vizet. Így azonnali fájdalomcsökkentést tudunk elérni. Mi a legfontosabb, amit ajánlani lehet a panaszokkal küszködőknek? Tartsuk szem előtt, hogy a mozgásszervi panaszokba, fájdalmakba nem kell beletörődni: érdemes minél hamarabb foglalkozni a jelenséggel, hiszen a halogatás csak újabb panaszokat szül, míg az idejében kezelt probléma gyorsabban megszüntethető és testünk komplex működése hamar helyreállítható. Így maradunk egészségesek, mobilisak, s élhetünk minőségi életet nap mint nap. Panaszainkkal minden esetben csak szakképzett terapeutát keressünk fel! A szakképzett terapeuták országos listája megtalálható ITT: https://www.fdm.hu/terapeutak/95/budapest FDM kezelések, baba fdm, visceláris kezelések, fascia tréning a Mandala Egészségközpontban. Mandala Egészségközpont Ózd, Nemzetőr út 11-12 Telefon:0630 528-1431 Prognerné Csaba Katalin FDM terapeuta Progner László okleveles fascia tréner
– progla –