A tél már itt kopogtat az ajtón, hamarosan lehull az első hó, és nem csak a magas hegységekben, hanem hamarosan itt a Bükkben is. A szenvedélyes túrázók számára azonban ez nem a természetjárás szüneteltetését jelenti, hanem a varázslatos téli szezon kezdetét. A hideg és a hó is nagyon sok túrázót inspirál arra, hogy szobából kimerészkedve élvezze a téli természet szépségeit. Ilyenkor valóban csodás élményben lehet részünk. Ezért érdemes kibújni a biztonságos otthonunk melegéből. A megfelelő felszerelés és az alapvető szabályok betartása azonban elengedhetetlen ebben az évszakban is.
Legfontosabb szabály, hogy lehetőleg szakképzett túravezető által vezetett túrára menjünk. Ha még nagyon jól ismerjük is a környéket, akkor se induljunk el egyedül. Kis baráti társasággal is szervezhetünk közösen túrát. Ebben az esetben indulás előtt érdemes összeállítani egy útitervet, amelyben alternatív verziók is szerepelnek, ezáltal könnyebb reagálni a változó körülményekre. Tervezzük meg az utunkat és tájékozódjunk az időjárási és terepviszonyokról , vegyük figyelembe túratársaink fizikai állapotát és gyakorlottságát. Nehéz, veszélyes terep esetén gyermeket, kutyát ne vigyünk magunkkal. Térkép és tájoló mindig legyen nálunk, amiknek megismertük és begyakoroltuk a használatát, mert a gps alkalmazások nem mindig megbízhatóak, a készülék lemerülhet, megsérülhet, beázhat, esetleg elveszhet.
Táplálkozás
Ne induljunk útnak üres gyomorral! A hideg időben a testnek több energiára van szüksége, hiszen melegen kell tartania azt. Vigyünk magunkkal menet közben, vagy állva is elfogyasztható élelmiszereket, mert nem biztos, hogy találunk olyan helyet, ahová le lehet majd ülni. Célszerű, ha felszereljük magunkat előrecsomagolt szendvicsekkel, aszalt gyümölccsel, müzli szelettel, csokoládéval. Ezek gyorsan felszívódó, azonnal energiát adó források. Fontos a megfelelő folyadékmennyiség is! Nyáron automatikusan rendszeresen iszunk, mert melegünk van, ám hideg időben hajlamosak vagyunk megfeledkezni a folyadékpótlásról, mert nem vagyunk szomjasak, vagy egyszerűen túl hideg a kulacsunkban levő víz. Nagyon jó megoldás erre a termoszban magunknál tartott meleg tea, ami még a hosszabb idő után is legfeljebb langyos, de nem hideg.
Öltözködés
Télen a túraöltözet alapvető célja a test melegen tartása. A hidegben két legfontosabb dolog: ne fázz, és ne izzadj! Ennek érdekében olyan ruhadarabokat kell választani, amelyek jól szigetelnek, miközben megfelelően szellőznek. Rétegesen kell öltözni, mert a testmozgás hatására kimelegedhetünk, így hegynek felfelé levehetjük a plusz darabokat, amit felérve majd újra felvehetünk. A speciális aláöltözet, ami a legalsó réteg legyen, izzadságelvezető hatással bír, ilyenkor nagyon hasznos. Az erre felvett egy vagy két polárfelső már megfelelő védelmet biztosít. Legfelülre szél- és esőálló dzseki az ideális. Jó, ha a nadrág is bélelt és vízálló. Ezen kívül természetesen, sapka és kesztyű, ami minden körülmények között melegen tart. Mindenképp kényelmes és legfőképp meleg, vízálló bakancsban kell elindulni. Kamásli is szükséges lehet. Ez arra való, hogy a túrabakancsba a hó és a víz felülről ne jusson be. Ez egy könnyen beszerezhető kiegészítő.
Fontos még
A téli időszakban sokkal rövidebbek a nappalok, mint nyáron, erre érdemes odafigyelni. A túrázást korábban kell kezdeni. Délután hamar és észrevétlenül sötétedik. Soha ne induljunk el elemlámpa vagy fejlámpa nélkül. Indulás előtt ellenőrizni kell, hogy fel vannak e töltve a mobiltelefonok. Mentsük el a segély és esetleg egy helyi telefonszámot, amelyet szükség esetén lehet hívni. A túrabot használata sokat segít az egyensúlyozásban és támaszkodásban. Túrázáskor jobb a lassabb, de egyenletesebb tempó, így kevésbé izzadunk meg, illetve kevesebb megállót kell beiktatni. A saját, és alapvető gyógyszerekről, egészségügyi csomagról se feledkezzünk meg, bármi történhet útközben. Túrázni egészséges, pihentető, csodálatos dolog. Ha odafigyelünk, és betartjuk az alapvető szabályokat, télen is fantasztikus élményekben lehet részünk. Elő a bakancsokkal, túrára fel!
– progla –