Az idősebbek még emlékezhetnek arra, hogy 30 évvel ezelőtt sokkal kevesebb rovar kenődött el a szélvédőn, ma pedig szinte alig akad rajta egynéhány. Ezt hívják szélvédő jelenségnek. Mára azonban szinte megszokott, hogy egy-egy hosszabb nyári autózás után sem kell megtisztítanunk szélvédőnket a rovartetemektől.
2017 óta a média is felkapta a témát és behatóan foglalkozni kezdett a rovarpopuláció csökkentésével az elmúlt évtizedekben, összekapcsolva azzal, hogy az autósoknak már nem kellett gyakran tisztítani a szélvédőjüket. John Acorn természettudós szerint a jelenség okára valódi, objektív bizonyítékok vannak. Dániában 1997-től 2017-ig tartó kutatás két útszakaszon mérte az elhullott rovarok számát az autók szélvédőin. Az olyan változókhoz igazítva, mint a napszak, dátum, hőmérséklet és szélsebesség, a kutatás valójában 80%-os csökkenést mutatott a rovaroknál.
Számos tényező is hozzájárul a hanyatló rovarpopulációhoz.
Az emberi települések, a mezőgazdaság és az infrastruktúra bővülése a rovarok túléléséhez és a szaporodásához elengedhetetlen természetes élőhelyek pusztulásához vezetett. A mezőgazdaságban és a városi területeken a növényvédő szerek széles körű használata pusztító hatással volt a rovarállományokra, közvetlenül pusztítva a rovarokat és közvetve károsítva élelmiszerforrásaikat. Az emelkedő globális hőmérséklet és a szélsőséges időjárási események is befolyásolják a rovarok életciklusait, megváltoztatják élőhelyeiket, így számuk jelentős csökkenéshez, sőt kihaláshoz is vezethetnek. Az éjszakai mesterséges fények megzavarják a rovarok navigációját átírják a keresési mintákat, csökkentve a reproduktív sikerüket és az általános túlélést. A nem őshonos rovarfajok behurcolása felboríthatja az ökológiai egyensúlyt és versenyhelyzetet teremt az őshonos rovarokkal az erőforrásokért, ezzel a kihalás szélére sodorva őket.
Arról már megoszlanak a vélemények, hogy ezek az adatok a teljes populáció csökkenésére is kivetíthetőek, de az biztos, hogy többek között gyorsan száguldó autóink szélvédői mutattak rá, mennyire gyorsan változó körülményeket okoz civilizációnk a földi ökoszisztéma számára. A kevesebb rovar ugyanis kevesebb táplálékot jelent más élőlényeknek, pl. madaraknak, illetve jelentős gondot okoz a növények beporzását illetően is.
– progla –